הכנת עבודות אקדמיות – איך תמקדו את נושא העבודה שלכם?
תוכן עניינים

מיקוד נושא העבודה בעת כתיבת עבודות אקדמאיות

שלא כמו עם מטלות סיום "קלאסיות" המכתיבות לכם על אילו שאלות להשיב, בעבודה הסמינריונית אתם אלו שתקבעו על איזו שאלה יתבסס המחקר. מצד אחד, אתם מקבלים את הזכות לקבוע את נושא המחקר שלכם, כך שניתנת לכם האפשרות להעמיק בסוגיות שמסקרנות אתכם. מצד שני, חופש הבחירה (הכמעט) מלא, הוא זה שעלול לעכב אתכם עם גיבוש שאלת-נושא המחקר. אז מה עושים?

לשמחתכם, משמעותו של "חופש מחקר" אינה בהכרח התפזרות, אלא שתוכלו להבטיח מיקוד מלא עם הכנת עבודות אקדמיות. לפניכם, שיטת עבודה שעשויה לתרום לכם עם גיבוש נושא המחקר שלכם. 

הכנת עבודות אקדמיות – איך תמקדו את נושא העבודה שלכם?

הכנת עבודות אקדמיות מותנית בגיבוש נושא מחקר

אתם כבר יודעים איך זה עובד: המרצה יכריז "אתם יותר ממוזמנים לשלוח לי הצעות למחקר", אתם תישאבו לסחרור קל, תסתנוורו משפע האפשרויות והנושאים, וגם תחששו כי היעדר המיקוד שלכם עוד יאלץ אתכם להתפשר על נושא שאינו מרגש ומעניין אתכם. בפועל, גיבוש שאלת מחקר פשוט יותר משאתם מדמיינים, ואף יכול להפוך פשוט יותר בעת שנצמדים לאסטרטגיית העבודה הבאה:

  • עברו על סילבוס הקורס – ראשית, צאו מנקודת הנחה שלא בהכרח יצוצו לכם רעיונות לנושאי מחקר. אז איך בכל זאת תוכלו לשאוב השראה לנושא ולהישאר ממוקדים? באמצעות סילבוס הקורס. אם תציצו בו לרגע, תגלו כי הסמסטר מחולק להרצאות ונושאים, כאשר לרוב ישנם חומרי קריאה כהכנה לכל הרצאה. עיון באותם מחקרים/ספרים/מגזינים יעניק לכם המון (!) רעיונות לכיווני מחקר אפשריים.
  • אילו הרצאות בעיקר אהבתם? – במחצית הסמסטר פחות או יותר מתחילה העבודה על הסמינריון. מכאן, שאתם אמורים להיות אחרי 5-7 הרצאות לערך. נסו להבין איזו הרצאה מבין כל ההרצאות בהן נכחתם, בעיקר דיברה אליכם. מאחר שנושא המחקר אמור להיות בעל קשר ישיר לנושא הקורס, נכון יהיה להעמיק בתכני ההרצאות ולהעלות סביבם נושאים אפשריים.  
  • שאלו את עצמכם שאלות – הכנת עבודות אקדמיות מצריכה מכם שאלת מחקר אחת. עם זאת, הדרך אליה עוברת פעמים רבות בשאילת עשרות (!) שאלות. נניח שאתם סטודנטים לפסיכולוגיה שלמדו קורס על התפתחות הילד. התמקדו בהרצאה ספציפית שאהבתם, ושאלו את עצמכם שאלות סביב הנושא שלא נענו על ידי המרצה. לדוגמא: "האם ישנו קשר בין ההרכב המשפחתי להתפתחות הילד?". כל שאלה שתשאלו בעלת פוטנציאל להפוך לשאלת המחקר שלכם.

יש לכם שאלה מחקר! מה השלב הבא?

אז זהו, שעוד אין לכם ממש שאלת מחקר. כידוע, תחילת העבודה על הכנת עבודות אקדמיות מותנית בדבר אחד קטן: ברכתו של המרצה. ואיך תוכלו להגדיל את הסיכויים כי שאלתכם תאושר? זהו הטיפ שלנו: אל תסתפקו בניסוח אחד לשאלה, אלא נסחו אותה במספר ניסוחים שונים. המטרה: להגיע לניסוח ממוקד (!) ההולם שאלת מחקר. ככל שהניסוח היה חד ומדויק יותר, כך הסיכוי כי כיוון המחקר יאושר – עולה. 

אנחנו ב-Rescue מעניקים מגוון רחב של שירותי סיוע אקדמי ומחויבים להצלחתכם! לייעוץ מקצועי, התקשרו כעת – 053-809-0808

רסקיו סיוע אקדמי
רסקיו סיוע אקדמי

אנו מתמחים בסיוע לסטודנטים בכתיבה ובהכנת עבודות במגוון תחומים, בדגש על כתיבה מקורית ואיכותית, מחירים משתלמים, ליווי אישי וצמוד והדרכה מקיפה על העבודה.

לשיתוף המאמר:
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם:
Call Now Button

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי:

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן