איך לסכם מאמר אקדמי

רוצה לדעת איך לסכם מאמר אקדמי? כאן תמצא את כל הטיפים החשובים ביותר

איך לסכם מאמר אקדמי בעבודה סמינריונית

כתיבת עבודה סמינריונית נשענת על מאמרים אקדמיים. גם כאשר אתם עורכים מחקר עצמאי, הינכם נדרשים לעשות שימוש נרחב במחקרים קיימים כחומר רקע. ויתכן כי מהות העבודה שלכם היא לחלוק על ידע קיים או להוסיף על ידע קיים.

על מנת לבצע באופן מדויק את משימה מרכזית זו, עולה הצורך לסכם מאמרים אקדמיים בצורה נכונה ומוקפדת. במאמר זה נסביר כיצד לסכם מאמרים אקדמיים בצורה יעילה וטובה. כך גם תחסכו זמן, וגם תבטיחו כי הוצאתם מתוך המאמר את הנקודות המרכזיות והרלוונטיות.

מה זה מאמר אקדמי?

העולם האקדמי נשען על מחקרים. כל מה שאתם לומדים הוא בעצם תוצאה של מחקרים. בעזרת מחקרים מפתחים תאוריות מדעיות, ולעתים גם פוסלים תאוריות ישנות ומחליפים אותן בחדשות. ואילו המאמר האקדמי הוא המסמך המשקף את כל עבודת המחקר שנעשתה על מנת לפתח את כל אותן התאוריות, ומכאן חשיבותו.

מאמר אקדמי נכתב על ידי חוקר או על ידי קבוצת חוקרים המשתפים פעולה לצורך המחקר. המאמר נועד להסביר את כל המחקר, מהרציונל ושאלת המחקר, דרך אופן ביצוע המחקר ועד למסקנותיו וההשלכות שלהן.

מאמר מדעי הוא עניין מאוד רציני, לעתים משקף עבודה של שנים. מהרגע שפורסם הוא נתון לביקורת של חוקרים אחרים, העשויים להטיל ספק במסקנותיו או מהימנותו. מאמרים מהימנים ניתן למצוא במגוון של מאגרי מידע בארץ ובעולם, כגון מאגר המאמרים של הספריה הלאומית

מאמר אקדמי שבו החלקים החשובים בטקסט נמצאים בפוקוס והחלקים הפחות חשובים מטושטשים
איך לסכם מאמר אקדמי באופן מקצועי

למה חשוב לדעת לסכם מאמר אקדמי?

במסגרת המטלות השונות של התואר האקדמי אתם עשויים להתבקש לסכם מאמר אקדמי. יתכן כי זוהי תהיה דרישה של המרצה בתוך מטלת בית, ויתכן שיהיו גם סיבות אחרות כמו רצון שלכם להבין היטב את נושא השיעור או במסגרת הכנת עבודה סמינריונית.

תקופת הלימודים היא אינה תקופה קלה. אתם נדרשים להתמודד עם כמויות גדולות של ידע בזמן קצר, וזאת לצד מטלות אחרות הקשורות לחייכם האישיים או הפרנסה. ולכן עליכם להיות אפקטיביים; כלומר להבין את החומר במהירות, ולנהל נכון את הזמן שלכם.

אם תדעו כיצד לסכם ביעילות ובמהירות מאמרים אקדמיים, זה יתרון שיתרום לכם במהלך הלימודים.

איך סיכום מאמר משתלב בכתיבת עבודה סמינריונית

עבודת מחקר סמינריונית נשענת על ידע קיים. יתכן כי היא מבקשת להוסיף לתאוריות מקובלות (שנתמכות על ידי מאמרים אקדמיים רבים), ויתכן שהעבודה אפילו חולקת על תפיסות מקובלות ומנסה להציג הסברים חדשים. ללא תלות בתחום המחקר או שאלת המחקר, אתם תמיד חייבים להתחיל בסקירת הידע הקיים.

על מנת לסקור את הידע הקיים והתפיסות המקובלות אתם צריכים להתבסס על מאמרים מדעיים שפורסמו בעבר. נכון, הידע הקיים יכול להיות עצום. למשל תאוריית ההתפשטות של היקום היא אינה תוצאה של מחקר אחד בודד, אלא תאוריה המבוססת על אינספור מחקרים. ומסיבה זו עליכם להתמקד בכמה מאמרים עדכניים ורלוונטיים.

הידע האקדמי הקיים צפוי להשתלב בעיקר בפרק הסקירה הספרותית של העבודה, אך יצוץ בשלבים שונים של העבודה.

פרטים טכניים חשובים בסיכום מאמר

עוד לפני שמעמיקים בתוכן המאמר, יש לשים לב לכמה פרטים טכניים. הם חשובים גם לצורך תיעוד הסקירה הספרותית ויצירת הרשימה הביבליוגרפית, אך גם עבור הצרכים שלכם לקביעת הרלוונטיות של המאמר עבור הנושא שלכם.

 • שם המחבר – מחברים מסוימים מזוהים עם גישות ותאוריות מסוימות, ולכן ניתן להסיק הרבה משם המחבר. זה יעזור לכם גם בקביעת ההקשר הרלוונטי, ובכלל להעריך האם זה רלוונטי עבור הצרכים שלכם.
 • שנת הפרסום – שנת הפרסום של המאמר מעידה על העדכניות והרלוונטיות של המאמר. המדע הוא דבר שהולך ומתפתח, ולא אחת תפיסות מדעיות התגלו כלא נכונות. לעתים מרצים מדגישים כי הם רוצים שתתבססו על מאמרים מהשנים האחרונות
 • פרטי ההוצאה לאור – גופים שונים עוסקים בהוצאה לאור, ולכל אחד אופי שונה. למשל אם זו הוצאה לאור של אוניברסיטת הרווארד נוכל להסיק כי זהו פרסום אקדמי. אך באותה המידה ישנם פרסומים מקצועיים, עיתונאיים ואחרים.

איך לסכם מאמר אקדמי?

האתגר האמתי בסיכום מאמר אקדמי הוא ההבחנה בין עיקר לטפל. אם תוכלו לעשות זאת במהירות וביעילות, תדעו להפיק את המיטב מכל מאמר. ויותר מכך, תוכלו לדעת מתי מאמר בכלל אינו רלוונטי לעבודתכם. כך תמנעו מלבזבז עליו את זמנכם.

להלן מספר טיפים שיסייעו לכם למצות מן המאמר את הנקודות המרכזיות והחשובות ביותר:

קריאת תקציר המאמר

כמה טוב שכל מאמר מגיע עם תקציר, ועוד לפני התקציר ישנה גם כותרת המאפיינת את המאמר. מאמר יכול להיות ארוך מאוד, אך התקציר הוא בדרך כלל כחצי עמוד. כך תוכלו בקלות להבין את עיקרי העיסוק של המאמר מבלי לקרוא את כל המאמר.

מתוך התקציר תוכלו להבין את הדברים הבאים:

 • הקונטקסט והרקע למחקר. הנושא הכלי והנושא הספציפי.
 • שאלת המחקר המרכזית שעומדת למבחן.
 • מה שכבר ידוע על השאלה מתוך מחקרים קודמים.
 • הסיבות, הרציונל והמטרות של המחקר.
 • שיטת המחקר שבה נעשה שימוש במאמר.
 • הממצאים המרכזיים או הטיעונים העולים מתוך המחקר.

קריאת המבוא והסיכום

קריאת התקציר מספקת לכם מידע רב, ואם מצאתם את המאמר רלוונטי, המשיכו לקריאת המבוא ופרק הסיכום. כלומר אין צורך לקרוא את כל גוף המאמר בשלב זה, אלא רק תחילתו וסופו.

המבוא והסיכום הם במידה רבה הרחבה של מה שכבר קראתם בתקציר המאמר. כאן תמצאו הסבר מפורט יותר על נושא המאמר והטענות המרכזיות שעומדות למבחן.

השילוב של שני הפרקים האלו בעצם מגיש לכם את המאמר בכפית. כאן תמצאו הכל בצורה תמציתית, משאלת המחקר ועד המסקנות הסופיות. והכל מסודר בצורה מאורגנת.

קריאת כותרות המשנה של המאמר

כאשר כותבים מאמר אקדמי, מקדישים הרבה תשומת לב לסדר שלו. ישנם כללים ברורים לגבי איך לכתוב מאמר, והכל מתוך מטרה שיהיה קל וברור להבנה. ובזכות ההקפדה על המסגרת הקבועה, אתם יכולים לקרוא את המאמר בקלות ולהבין את הנקודות המרכזיות.

החוקרים שכתבו את המאמר הקפידו לכתוב כל פסקה סביב רעיון מרכזי אחד, ולכן אתם יכולים להתייחס לכל פסקה כאל יחידה רעיונות בפני עצמה. ואם הכותבים באמת עשו עבודה טובה, הרעיון המרכזי יובן כבר מתוך המשפט הראשון. מה שיבוא אחריו רק ירחיב ויבאר את הטענה המרכזית של הפסקה.

גם אם הרעיון המרכזי לא הוסבר במשפט הראשון, עדיין יש לצפות למשפט ציר מרכזי בכל פסקה. ויש לדעת כיצד לזהות אותו במהירות.

סיכום נקודות מרכזיות

לאחר שהבנתם את מבנה המאמר ואת הנקודות החשובות, אתם מוכנים לסכם את המאמר. אל תיבהלו מאורך המאמר, אם תקפידו על הכללים תופתעו שזה עשוי להיות מהיר יותר ממה שחשבתם.

כל מה שעליכם לעשות זה לסכם את הנקודות המרכזיות של כל פרק. וכפי שהסברנו, לכל פיסקה ישנו משפט ציר המביע את הרעיון של הפסקה; ולכן העבודה שלכם מתקצרת והופכת להיות קלה ומהירה.

סטודנט מסכם מאמר אקדמי באמצעות העתקת הפסקאות החשובות מתוך הטקסט
איך לסכם מאמר אקדמי באופן יעיל?

דגשים לסיכום פסקה במאמר אקדמי

מתוך כל פסקה עליכם להוציא את הרעיון המרכזי, ועל מנת לעשות זאת בצורה יעילה, אנו ממליצים על שיטת העבודה הבאה:

 1. סימון מילות מפתח על גבי הטקסט – סמנו את מילות המפתח על גבי הטקסט. אלו הן המילים שבאמצעותן מסבירים את הרעיון המרכזי.
 2. ניסוח הרעיון המרכזי של הפסקה – לאחר שסימנתם את מילות המפתח תוכלו לנסח את הרעיון המרכזי של הפסקה במילים שלכם.
 3. חיבור הפסקה להקשר הרחב של המאמר – אמנם כל פסקה היא יחידה רעיונית, אך על מנת להבין את הכל בהקשר הרחב עליכם לחבר בין כל פסקה להקשר הרחב של המאמר.

אפליקציות לסיכום מאמרים אקדמיים – האם זה עובד?

אין ספק כי ניהול זמן ויעילות הם צורך מרכזי בחייו של הסטודנט, אך מיותר לציין שאסור שזה יבוא על חשבון האיכות והציון שתקבלו. ומתוך הניסיון להתייעל ולחסוך בזמן, סטודנטים רבים נשענים על אמצעים דיגיטליים המבטיחים סיכום מהיר ואוטומטי של מאמרים.

ובימינו ישנם כלים רבים המאפשרים לעשות זאת, חלקם אפילו חינמיים. וככל שטכנולוגיות הבינה המלאכותית משתכללות, כך גם האיכות עולה. אך האם ניתן להסתמך על כך? האם האפליקציות הקיימות יכולות להחליף את עבודתו של הסטודנט? כנראה שלא.

למרות השיפורים הטכנולוגיים, אפליקציות לסיכום מאמרים אינן מומלצות. לא תמיד יש להן את רמת הדיוק הנדרשת, ובמידה ומדובר בסיכום שעליכם להגיש, יש חשש כי תסתבכו עם חשש להעתקה.

מכיוון שבמקרים רבים מדובר במאמרים באנגלית, יש גם צורך בתרגום לפני או אחרי הסיכום, מה שמוסיף טעות על טעות ורק הופך את הסיכום הממוחשב לבעייתי יותר.

בשורה התחתונה, היכולות הטכנולוגיות עדיין לא הבשילו לרמה המאפשרת להסתמך עליהם ללא בחינה אנושית של המאמר.

שירות מקצועי לסיכום מאמרים אקדמיים

פנייה לשירותי כתיבת עבודות הגשה בתשלום תאפשר לסטודנט לרכוש את המיומנות הדרושה לצורך למידה של איך לסכם מאמר אקדמי בצורה נאותה ומהודקת אשר תתרום באופן משמעותי לרמת העבודה האקדמית שיכתוב. ידע קריטי לזה, לצד מיומנויות נוספות של תהליך הכתיבה האקדמית כגון הכנת ראשי פרקים לסמינריון את כל זאת תוכלו לקבל ברמה הגבוהה ביותר במסגרת שירות כתיבת עבודת סמינריון בתשלום, הניתן על ידי חברת RESCUE.

הכותבים שלנו יסייעו לכם וילמדו אתכם כיצד לסכם את המאמר הרלוונטי בצורה המדויקת והתמציתית ביותר על מנת לשלב אותו בצורה נכונה במסגרת סקירת הספרות של העבודה הסמינריונית.

למי מיועד השירות?

שירות של כתיבת עבודות אקדמיות מיועד לקשת רחבה של סטודנטים ממגוון תחומי הלימוד: החל מעבודות אקדמיות במשפטים, דרך עבודות סמינריון בחשבונאות, סמינריון בכלכלה ועוד. יש לקחת בחשבון כי בתחומים אקדמיים מסוימים הצורה שבה מתבצעת כתיבה של סקירת ספרות הינה שונה מתחומים אחרים ולכן יש להתאים את הידע לגבי איך לסכם מאמר אקדמי אל צורות הכתיבה הרלוונטיות לתחומים הנ"ל. למשל, עבודת סמינריון במנהל עסקים, עבודה סמינריונית בפסיכולוגיה ואף עבודת סמינריון בחינוך מיוחד דורשות מבנה ייחודי של סקירת מאמרים אקדמיים. לכן, חשוב מאוד לדעת איך לסכם מאמר אקדמי כאשר ניגשים אל כתיבתה של סוגי עבודה סמינריונית שונים.

לסיכום 

המיומנות לקרוא ולסכם מאמר אקדמי בצורה נאותה לאור שאלת המחקר, דרושה לכל סטודנט בכל תחום לימוד. סיכום מאמר יסייע לכם במגוון של תחומי לימוד ובמגוון רחב של סוגי עבודות. כמעט ואין עבודה שבה אין צורך לבצע סיכום מאמר במסגרת שלב כתיבת סקירה ספרותית. לכן, כדאי להקדיש לשלב של סיכום מאמר את תשומת הלב הדרושה.

הידע לגבי איך לסכם מאמר אקדמי, שהיא אולי הקשה ביותר משלל המשימות האקדמיות מצריכה מן הסטודנט שליטה בכללי ניסוח והבעה וכן בכללי ציטוט טכניים הנדרשים במסגרת המוסכמות האקדמיות.

לאחר שתסיימו לקרוא את המאמר בצורה נאותה, תצטרכו ליצור אינטגרציה בינו לבין מאמרים אקדמיים אחרים על מנת לבנות סקירת ספרות נאותה המורכבת ממגוון של חומרים מחקריים. את סקירת הספרות כדאי להעביר עריכה לשונית יסודית על מנת לוודא שלא נפלו שגיאות בטקסט.

עדיין זקוקים לסיוע מקצועי?

שירות כתיבת עבודות אקדמיות מציע לסטודנט מגוון כלים מקצועיים חשובים: לגבש רעיון ראשוני, לתכנן מבנה נכון לעבודה ולנסח רעיונות לשאלת מחקר בעבודה אקדמית, לאסוף חומרים אקדמיים מובילים, לקרוא את המאמר, למצות את המידע העולה ממנו ולסכם אותו בצורה נכונה ומדויקת וכמובן לכתוב את תוכן המטלה האקדמית עצמה ולהשתמש בצורה נאותה בכללי הציטוט האחיד על מנת לסכם את המאמר האקדמי.

מעוניינים לקבל המלצות על כותבי עבודות סמינריוניות וללמוד עוד על עבודות סמינריון במשפטים, עבודות סמינריון בחינוך ועל שלל תחומים נוספים? קראו עכשיו את מגוון המאמרים המקצועיים שלנו ולמדו על תהליך הכתיבה של עבודת סמינריון לדוגמא.

איך לסכם מאמר אקדמי - סיכום בכותרות

רסקיו סיוע אקדמי
רסקיו סיוע אקדמי

צוות רסקיו מתמחה בסיוע לסטודנטים בכתיבה ובהכנת עבודות במגוון תחומים, בדגש על כתיבה מקורית ואיכותית, מחירים משתלמים, ליווי אישי וצמוד והדרכה מקיפה על העבודה.

לשיתוף המאמר:
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם:

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי:

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם:

Call Now Button דילוג לתוכן