מחקר איכותני לדוגמא

מחקר איכותני לדוגמא נועד לסייע לסטודנטים בשיטות מחקר איכותניות

מחקר איכותני לדוגמא: מאגר מחקרים לסטודנטים

מומלץ לכל סטודנט לקרוא מחקר איכותני לדוגמא במבחר נושאים. ריכזנו עבורכם מספר דוגמאות למחקרים איכותניים מצטיינות שיסייעו לכם בתהליך הכתיבה העצמאי:

 1. מחקר איכותני לדוגמא – ניתוח פרופיל אישיותי לאור סטטוסים בפייסבוק
 2. מחקר איכותני לדוגמא – ניתוח נרטיבים של הורים
 3. מחקר איכותני לדוגמא – ניתוח החוויה היומיומית של לקויי ראייה
 4. מחקר איכותני לדוגמא – עמדות ישראלים כלפי עובדים זרים

איך לכתוב מחקר איכותני לדוגמא?

מחקר איכותני לדוגמא יסייע לכל סטודנט בכתיבת עבודה סמינריונית מחקרית, במסגרתה נעשה שימוש בשיטות ניתוח שנועדו להבין דעות, חוויות ומושגים שונים ובאמצעותם לתת תשובה לשאלת החקר המרכזית של הסמינריון.

מטרת הקריאה של מחקרים איכותניים הינה לעמוד באופן מדוקדק על המבנה האקדמי והעקרונות המתודולוגיים העומדים במרכזו של המחקר האיכותני. כך, נוכל לכתוב בעצמנו סמינריון לדוגמא ברמה הגבוהה ביותר.

המחקר האיכותני עוזר לנו ללמוד על תפיסותיהם של בני אדם אחרים ובאמצעותו חוקרים הגיעו לתובנות רבות וחשובות שנוגעות לחוויה האנושית בעולם, להתנהגויות שונות והשפעות שונות שיש לנושאים אלו על חיינו.

אחת מן הדוגמאות המוקדמות ביותר למחקר איכותני, כפי שאנו מכירים אותן כיום, הינה עבודתו של החוקר הצרפתי קלוד לוי-שטראוס אשר התחקה אחר אורחות החיים של שבטים נידחים והפיק מהן תובנות מעמיקות וחוצות יבשות.

שיטות מחקר איכותניות
שיטות מחקר איכותניות: ראיונות עומק, תצפיות, ניתוח תוכן ועוד

איך מוצאים שאלה עבור מחקר איכותני?

לאחר שבחרתם נושא לעבודת הסמינריון שלכם, מגיע השלב הבא ואולי החשוב ביותר בהגדרת העבודה, בחירת שאלת המחקר, שעליה בעצם יהיה מבוסס כל המחקר האיכותני שלכם. הנה כמה טיפים לניסוח שאלת חקר טובה:

 • על השאלה להיות ברורה וממוקדת, עליכם לשים לב שהשאלה תהיה מתומצתת ככל שאפשר ופתוחה, שתוכל להשאיר אופציות פתוחות רבות למחקר.
 • כדאי לזכור ששאלת המחקר היא למעשה הסיבה והמטרה העיקרית למחקר שלך.
 • שאלת מחקר איכותית היא שאלה שחוקרת לעומק ובסופו של דבר אמורה לתת מסקנה או כמה מסקנות ברורות שניתן לסכם.
 • מילות שאלה שכדאי לשלב בשאלת החקר שלכם- למה? לשם מה? מדוע? מהי המטרה? לאיזה צורך? ועוד.
 • כדאי ששאלת החקר שלכם תהיה מבוססת על עניין אמיתי שלכם בנושא, זה יכול להיות משהו שקשור לחיים שלכם או נושא שתמיד רציתם לחקור.
 • אפשר לחשוב על כמה שאלות שמעניינות אתכם בהקשר לנושא ולחבר אותן לשאלה אחת מסכמת שתכלול את כל תחומי העניין.
 • שאלת החקר שלך צריכה לייצר נתונים, אם חשבת על שאלה שאי אפשר לבדוק אותה באמצעות נתונים, היא כנראה אינה מתאימה.
 • שאלת החקר שלך צריכה לשמור על מיקוד העבודה ולעזור לך לשים לב רק לנתונים שחשובים לצורך המחקר.

יש לשאול שאלה שניתנת למחקר, צריך להתייחס לאפשרויות שלך בחקירת השאלה, האם יש לך גישה למושאי מחקר רלוונטיים?

למשל – אם שאלת החקר שלנו היא: איך זה לגדול במשפחה חד הורית בקיבוץ? עליך לאתר מושאי מחקר רלוונטיים – ילדים לאימהות חד הוריות שעדיין חיים בקיבוץ או שעזבו אותו, אימהות או אבות חד הוריים שחיים בקיבוץ או שעזבו אותו ולהתאים את אופציות המחקר אליהם.

סוגי מחקר איכותני

יש מספר סוגים עיקריים לכתיבת סמינריון איכותני, לא כל סוג מחקר בהכרח מתאים לכל נושא.להלן הסוגים העיקריים:

מחקר תיאורטי

מחקר איכותני שמבקש לבסס תיאוריה מסוימת או ליצור תיאוריה חדשה. התיאוריה צריכה לנבוע מרעיון מסוים ולהתבסס על שיטות המחקר השונות. כדאי לקרוא על סקירה ספרותית לדוגמא בכדי לשפר את יכולת הכתיבה של מחקרים תיאורטיים.

חקר מקרה

מחקר איכותני שמתבסס על תיאור של מקרה מסוים כדי לבסס רעיון גדול יותר. גישה מחקרית זו מתאימה בעיקר לחקירת מקרים מורכבים ומיוחדים.
מחקר אתנוגרפי

מחקר איכותני המבוסס על קבוצה חברתית או תרבותית מסוימת כדי להבין מנהגים, אמונות ואורכי חיים מסוימים וייחודיים של אותה קבוצה.
מחקר פנומנולוגי

מחקר זה מתמקד בהבנת משמעות ומהות של חוויה או תופעה מסוימת של מושאי מחקר ומטרתו להבין את החוויות האלו ואת המשמעות שלהן.

מחקר נרטיב

זהו מחקר איכותני שמתמקד בניתוח הנרטיבים והסיפורים של מושאי המחקר, החוויות והתובנות שלהם מאירועים או מאירוע מסוים, זהו מחקר שמדגיש את כוחו של הסיפור ואיך הוא נתפס אצל אנשים שונים.

דוגמאות למחקר איכותני לפי שאלת החקר

לצורך הדוגמא, אם שאלת החקר שלנו היא – מהי עמדתם של מתבגרים לגבי גדילתם במשפחה חד הורית בקיבוץ?

אפשר לחקור את השאלה הזו באמצעות כמה צורות לפי שיטות המחקר השונות במחקר האיכותני. למשל, אם החוקר בחר לבדוק את שאלת החקר באמצעות השיטה האתנוגרפית, הוא יכול לחקור את החברה הקיבוצית, את דפוסי ההתנהגות בה, המערכת החברתית שלה, הסטיגמות והאמונות שבה ועוד.

חוקר שבוחר לערוך מחקר תיאוריה, יכול לצאת מתוך הנחה תיאורטית מסוימת, למשל: להורים חד הוריים קל יותר לגדל את ילדיהם בקיבוץ, ולמצוא בעבודתו הוכחות לתיאוריה זו.

חוקר שבוחר להתמקד בעבודתו במחקר בתיאור מקרה יכול למצוא מושא מחקר מסוים – למשל, האישה הראשונה בקיבוץ שהביאה ילד לבד ולחקור את המקרה הזה והשלכותיו.

מחקר איכותני לדוגמא באמצעות ראיונות עומק
מחקר איכותני לדוגמא באמצעות ראיונות עומק

שיטות נפוצות למחקר איכותני

למחקר איכותני יש כמה שיטות עבודה, עליכם להחליט, בתחילת המחקר שלכם, באיזו שיטות את רוצים או צריכים להשתמש, לא כל שיטה מתאימה לכל נושא.
השיטות העיקריות הינן:

שאלון חצי מובנה

על עורך המחקר להכין סקר שמשלב בתוכו את כל מה שהוא מעוניין ללמוד ולהפיק ממושאי המחקר. בהתייחס לשאלת החקר לדוגמא שלנו, יהיה עליכם ליצור שאלון חצי מובנה שישלב בתוכו את כל השאלות הרלוונטיות למושאי המחקר, שאלות לדוגמא:

 • האם הרגשת שונה מילדים שבמשפחתם יש אימא ואבא?
 • איזו תמיכה קיבלת מן הקיבוץ והאם היא עזרה לך?
 • האם את/ה חושב/ת שקל יותר לגדל ילד לבד בקיבוץ?
 • האם הקהילה הקיבוצית מקבלת משפחות חד הוריות יותר מקהילות עירוניות?
 • מה לדעתך ההבדל בין לגדול במשפחה חד הורית בקיבוץ מאשר לגדול במשפחה חד הורית בעיר?

ראיונות עומק

שיטה נפוצה נוספת היא ראיון עומק, בשיטה זו עורכים ראיונות אחד על אחד עם מושאי המחקר כדי לאסוף מידע ונתונים על חוויותיהם לפי שאלת החקר, תוך התמקדות בחוויה האישית, נקודת המבט, הדעה והפרשנות שלהם לכל אלו.

באמצעות ראיונות אלו, החוקר יכול לקבל מושג נרחב על החוויה האישית של האדם הנחקר.
שאלות לדוגמא בהקשר לשאלת החקר שהועלתה:

 • איך זה לגדול במשפחה חד הורית בקיבוץ?
 • איך את/ה מסכם את החוויה שלך כילד/ה להורה יחידני בקיבוץ?
 • האם את/ה חושב שהחיים בקיבוץ כילד להורי יחידני תרמו לך כשהתבגרת?
 • מה היו החסרונות כילד/ה להורה יחידני בקיבוץ?
 •  האם את/ה מרגיש/ה שתמכו בך וקיבלו אותך בחברה הקיבוצית כילד/ה להורה יחידני.

תצפיות

מחקר תצפית כולל תיעוד התנהגויות ואינטראקציות של המשתתפים בסביבת החיים הטבעית שלהם. באופן זה החוקר יכול להסיק ולהבין צורות מסוימות של התנהגות והגורמים להן.

למחקר תצפיתי יש ערך רב בחקר תקשורת שאינה מילולית ותוך כדי התצפית יכול החוקר להגיע לתובנות שקשה יותר להגיע אליהן באמצעות שיטות מחקר אחרות.
דוגמא למחקר תצפיתי לפי שאלת החקר:

 • איך זה לגדול במשפחה חד הורית בקיבוץ?

החוקר יכול לערוך מחקר תצפית, למשל בגן ילדים בקיבוץ, ולבדוק את האינטראקציות החברתיות בין הילד מן המשפחה החד הורית לבין ילדים ממשפחות עם שני הורים.

כך ניתן יהיה לבחון האם יש הבדל בדרך בה הילדים מתנהגים אליו לעומת ילדים אחרים או בדרך בו הוא מתנהל חברתית, מתקשר ופותר בעיות, לפי תצפית זו יכול החוקר להגיע למסקנות שונות שליליות או חיוביות.

מחקר איכותני לדוגמא – סיכום

מחקר איכותני הינו אחת משיטיות הניתוח החשובות והנפוצות ביותר במסגרת כתיבת עבודה סמינריונית אמפירית. השימוש במחקר איכותני במסגרת עבודה אקדמית לדוגמא עשוי להפיק תגליות מרתקות וחשובות אשר יתרמו רבות לשדה המחקר ויפגינו שליטה של הסטודנט בכלים המחקריים העומדים לרשותו.

לכן, חשוב מאוד לעשות שימוש בדוגמאות של מחקר איכותני המצויות במאמר זה, בטרם תחלו בתהליך הכתיבה עצמו. כך, תבטיחו לעצמכם כתיבה מדויקת ותקינה ותחסכו מעצמכם סבבי תיקונים מתישים ועבודה מיותרת.

האתר שלנו מכיל עוד מגוון מאגרי עבודות לסטודנטים בתחומים נוספים, כגון עבודה סמינריונית לדוגמא באוניברסיטה הפתוחה. שוטטו בהם קצת ותמצאו אוצרות שיעשו את החיים האקדמיים שלכם להרבה יותר פשוטים.

מחקר איכותני לדוגמא - סיכום בכותרות

רסקיו סיוע אקדמי
רסקיו סיוע אקדמי

צוות רסקיו מתמחה בסיוע לסטודנטים בכתיבה ובהכנת עבודות במגוון תחומים, בדגש על כתיבה מקורית ואיכותית, מחירים משתלמים, ליווי אישי וצמוד והדרכה מקיפה על העבודה.

לשיתוף המאמר:
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם:

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי:

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם:

Call Now Button דילוג לתוכן