הכירו את סוגי עבודות סמינריוניות
תוכן עניינים

כולכם, ללא יוצא מן הכלל, תפגשו בהן (ויותר מפעם אחת) במהלך הלימודים האקדמיים: עבודות הסמינר! במרבית המקרים, סוג הסמינריון לא יהיה נתון לבחירתכם, אלא שהוא יקבע ע"י המרצה בהתאם לפקולטה, קורס והמיומנויות לפיהן הוא רוצה להעריך אתכם.

לכל סוג סמינריון – כמותי, איכותני או עיוני מאפיינים ספציפיים. לפני שיוצאים לדרך עם המחקר, מומלץ להכיר אותם לעומק, יחד עם האתגרים הייחודיים להם. למרות ההבדלים בין העבודות השונות (וישנם הבדלים!), הן חולקות לפחות דבר אחד במשותף: בכל העבודות נדרשת הקפדה על כללי הכתיבה האקדמית. הושיטו את ידכם, לחצו יד והכירו: אלו הם 3 סוגי עבודות סמינריוניות!

סוגי עבודות סמינריוניות

הסמינריון האיכותני

כאשר מדובר על סוגי עבודות סמינריוניות כמו עבודת מחקר איכותנית, השאיפה לרוב היא לנסות ולהבין את עולמם הפנימי של אנשים וקבוצות מסוימות – התנהגויות, דפוסים, אמונות, תפישת חוויות והרגלים. שאלת מחקר לדוגמא: האם שימוש באפליקציית הטיק-טוק מעצים את הביטחון העצמי של בני הנוער? שיטת מחקר באמצעותה ניתן יהיה להשיב על השאלה, היא באמצעות מפגש ישיר של החוקר (הסטודנט), עם בני נוער הנמנים בקבוצה הרלוונטית. המפגש יכול להתבסס על תצפיות, חוות דעת, שיתוף אישי, תיאורי חוויה וכן – גם על ראיונות אחד על אחד.

האתגר העיקרי במחקר זה: שיטת מחקר נפוצה בסמינר איכותני היא ביצוע ראיונות אישיים. הבעיה היא שיישומה מותנה בהשקעה רבה במשאב יקר מאד – זמן. לדוגמא: בהנחה ותראיינו 20 בני נוער, כאשר לכל ראיון תקצו 45 דקות, יהיה עליכם להקדיש לשלב הראיונות כ-15(!) שעות (מבלי שניתחתם נתונים והסקתם מסקנות). 

הסמינריון הכמותי

אי אפשר לדבר על סוגי עבודות סמינריוניות, מבלי לדבר על הסמינריון הכמותי. עבודת מחקר זו נשענת ברובה על קריאה, ניתוח והבנה של דו"חות ומחקרים – מתוך מאגרים או כאלו שתיצרו בעצמכם. בשונה מהמחקר האיכותני בו מקדשים את המפגש האישי עם הנשאל (ולוקחים בחשבון את התיאורים, החוויות והרגשות שלו), המחקר הכמותי מתבסס על נתונים "יבשים" מספריים, ולא על האנשים בעצמם.

אם נמשיך בדוגמת שאלת המחקר שהוצגה קודם, איסוף נתונים במחקר מסוג זה יכול להתבסס על שאלונים. לדוגמא: 50 נערים ונערות יתבקשו להשיב על שאלות סגורות (אמריקאיות), דרכן ישאף החוקר לאסוף נתונים מספריים על חווית המשתמש בטיק טוק (דרג את החוויה מ-1 עד 5), מנעד הרגשות, המוטיבציה להשתמש באפליקציה, תחושת הערך העצמי (1-האפליקציה פוגעת לי בביטחון, 5-האפליקציה העצימה את הביטחון העצמי שלי) וכיוצא בזה. 

האתגר העיקרי במחקר זה: ביצוע מחקר כמותני מותנה בהיכרות, הבנה ויישום של כלים סטטיסטיים.  

הסמינריון העיוני

מבין סוגי עבודות סמינריוניות, הסמינריון העיוני נחשב בעיני רבים לפשוט ביותר מחקרית. מדוע? משום ששאלת המחקר המוגדרת ע"י הסטודנט, נענית בעיקר ע"י קריאת חומרים אקדמיים קיימים. כלומר, המחקר מתמקד בספרות המחקרית הקיימת (כן, צפויות לכם שעות רבות בספרייה), מבלי שישנה דרישה לאימוץ שיטות מחקר ספציפיות. חשוב להדגיש כי הציפייה היא לבסס את העבודה על המחקרים העדכניים ביותר בתחום.  

האתגר העיקרי במחקר זה:  סמינר עיוני נשען ברובו על קריאת חומרים אקדמיים וסיכומם, הצלבה בין מקורות שונים, הבחנה בין עיקר לטפל והסקת מסקנות. מאחר ואין שימוש בשיטת מחקר "קלאסית", תהליך המחקר עלול להיות מעט משעמם, חד גוני ולעתים אף שוחק. 

לפרטים נוספים אודות סוגי עבודות סמינריוניות וייעוץ אקדמי, אל תהססו לפנות – 058-6323931

מידע נוסף לקריאה:

עבודות אקדמיות בתשלום

כתיבת עבודות סמינריון

רסקיו סיוע אקדמי
רסקיו סיוע אקדמי

אנו מתמחים בסיוע לסטודנטים בכתיבה ובהכנת עבודות במגוון תחומים, בדגש על כתיבה מקורית ואיכותית, מחירים משתלמים, ליווי אישי וצמוד והדרכה מקיפה על העבודה.

לשיתוף המאמר:
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם:
Call Now Button

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי:

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן