סמינריון עיוני

זקוקים לסיוע בכתיבת סמינריון עיוני? רסקיו ריכזה עבורכם את כל המידע שחייבים להכיר

מה זה סמינריון עיוני

כתיבת סמינריון עיוני שונה במעט מעבודה כמותית או איכותנית. השוני בא לידי ביטוי בניסוח שאלת המחקר ואופן ביצוע המחקר.

כל תחום לימודים ידרוש מהסטודנט כתיבת עבודה סמינריונית מסוג אחר. זו יכולה להיות עבודה סמינריונית כמותית, איכותנית או עיונית. בעוד פשוט להסביר מהו מחקר כמותי או איכותני, לא כך הדבר לגבי מחקר עיוני. וכאשר דרישות המרצים אינן ברורות, מייד החשש והספק מתחילים להתגבר.

נהוג להגדיר סמינריון עיוני כעבודת מחקר העוסקת ביישום תאוריה או מספר תאוריות על נושא מסוים. אבל האמת שגם הסטודנטים המבריקים ביותר מתקשים להבין מה זה אומר בפועל. אז סבלנות, מייד נסביר הכל וגם ניתן דוגמאות.

מהו בעצם "מחקר עיוני"

כידוע, כתיבת עבודות אקדמיות נשענת על אחת משתי שיטות המחקר: שיטה כמותית או שיטה איכותנית. תופתעו (או שלא), אך עם כתיבת עבודת סמינריון עיונית, שיטות מחקר אלו אינן רלוונטיות לכם. אם כן, איך תכתבו את מחקרכם? נתחיל תחילה ב"איך לא": המחקר העיוני לא יכול להיות בשום אופן תרגום יבש של מקורות. הציפייה מכם היא לבצע אינטגרציה בין מספר רב של מקורות – להשתמש ב"חלקי הפאזל" השונים (מאמרים ומחקרים) על מנת ליצור שלם חדש ומקורי (!) – עבודת מחקר.

מבחינת מבנה העבודה הסמינריונית, הוא אינו שונה באופן מהותי מכל עבודה סמינריונית אחרת, אך שיטת המחקר היא זו שעושה את ההבדל. אינכם נדרשים לעשות סקרים, ראיונות או להריץ נתונים במודלים סטטיסטיים. צורך המחקר העיוני מבוססת על המידע הקיים, ועל מחקריהם של אחרים.

מחקר עיוני הוא מחקר שבו אתם עונים על שאלת המחקר שלכם באמצעות הידע הקדם בספרות האקדמית (או מקורות ידע רלוונטיים אחרים), ואולי גם תוך כדי הסתמכות על מודלים ותאוריות שלמדתם. במסגרת המחקר העיוני עליכם להצליב מידע ממקורות שונים ולקיים אינטגרציה או השוואה על מנת לגבש מסקנה.

סטודנט במהלך כתיבה ועריכה של סמינריון עיוני
כתיבת סמינריון עיוני דורשת קריאת מספר רב של מקורות ביבליוגרפיים

ההבדל בין מחקר עיוני לשיטות מחקר אחרות

מה שמייחד את הסמינריון העיוני זה שיטת המחקר, והיא גם משליכה על כל אופי העובדה. שיטת המחקר אינה דורשת ניסויים מדעיים, שאלונים או כל איסוף נתונים אמפיריים. ולכן לא יהיו בה ראשי פרקים המפרטים  אודות שיטת המחקר, או פרק המציג את נתוני המחקר במסגרת מודלים סטטיסטיים.

למרות כי רבים חוששים מסמינריון עיוני, בפועל הוא עשוי להיות מועדף על סטודנטים מסוימים שפחות מתחברים למחקרים כמותיים או איכותניים. כל מה שצריך זה לשבת בספריה או מול מקורות הידע ולעשות את האינטגרציה הנכונה שתאפשר לכם לענות על שאלת המחקר.

האם סמינריון עיוני הוא קל יותר בהשוואה לסוגי עבודה סמינריונית אחרים? "על הנייר" התשובה היא שכן. כאמור, מאחר ואינכם נדרשים לאמץ שיטת מחקר המבוססת על שאלונים, ראיונות או דו"חות סטטיסטיים, נחסכת מכם המון טרחה. עם זאת, חשוב לזכור: כתיבת עבודת סמינריון עיוני מצריכה מכם לאסוף מידע, במקרים מסוימים לתרגם אותו, לקרוא אותו, לחלץ מתוכו את העיקר ולהסיק ממנו מסקנות. 

בחירת שאלת מחקר לעבודת סמינריון עיוני – 5 דגשים

כל המלצה, דגש וטיפ שתקבלו לגבי בחירת שאלת מחקר לעבודה סמינריונית, יהיו רלוונטיים גם אם מחקרכם צפוי להיות עיוני. כלומר, העובדה כי המחקר העיוני נשען על סקירת ספרות מחקרית  קיימת, לא אמורה לשנות לכם. בחירת שאלת מחקר צריכה להתחשב ב-3 דברים עיקריים:

  1. שאלת מחקר שמציתה בכם התלהבות ועניין
  2. שאלת מחקר בעלת זיקה ישירה לנושא הקורס
  3. שאלת מחקר שניתן להשיב עליה באמצעות הכלים העומדים לרשותכם (במקרה הזה, ספרות מחקרית)
  4. הקפידו לבחור שאלת מחקר שכבר נכתבה עליה ספרות אקדמית עשירה
  5. בחרו שאלת מחקר שניתן לענות עליה באמצעות מגוון גישות תיאורטיות

איך לאתר מקורות עבור עבודה עיונית

נקודת ההתחלה באיתור המקורות היא הנחיות המרצה. יתכן כי המנחה הטיל מגבלות ודרישות מסוימות לגבי המקורות שלכם, ולכן עליכם לוודא שאתם מחפשים רק מקורות העומדים בתנאים (למשל רק מחקרים מ 5 השנים האחרונות אם זו הדרישה). לאחר שהבנתם את הדרישות, אתם יכולים להתחיל בחיפוש מקורות המידע.

למזלנו כיום אנו חיים בעידן דיגיטלי שבו ניתן לבצע חיפושים במאגרי מידע ממוחשבים, ולמצוא מידע ביעילות ומהירות (למשל באמצעות Google Scholar). אנו מניחים כי הספרייה במוסד הלימודים מעמידה לרשותכם משאבים רבים. כמו כן אל תהססו להתייעץ עם צוות הספרנים, בשביל זה הם שם.

דוגמאות לשאלות מחקר עבור עבודה סמינריונית עיונית

להלן כמה דוגמאות בנושאים שונים לאופן שבו מנוסחת שאלת המחקר:

• תפיסתו של ישעיהו ליבוביץ’ כלפי יהודה ושומרון – סקירת עיקרי התפיסות של ישעיהו ליבוביץ‘ כלפי שטחי יהודה ושומרון והאוכלוסייה הערבית, וכיצד היא מתקשרת לתפיסתו האמנותית.

• התמורות ביחס ללהט“ב בתרבות הישראלית מקום המדינה ועד ימינו – סקירת היחס ללהט“ב בסרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה וספרות עברית, והשתנותו לאורך השנים.

• האם מתנקשים פוליטיים השיגו את מטרתם – סקירתם של אירועי התנקשות פוליטיים במחצית השנייה של המאה העשרים, והאם מעשה ההתנקשות הביא לשינוי המדיניות אליו שאף המתנקש.

• תפיסות אריסטוטליות באמונתו של הרמב“ם – סקירה והקבלה של עיקרי תפיסותיו של הרמב“ם, אל מול הפילוסופיה של אריסטו.

סמינריון עיוני (תיאורטי)
עבודת סמינריון עיונית

שירותי סיוע בכתיבת עבודה סמינריון עיוני

אנחנו ב-rescue נשמח לספק לכם סיוע בעבודות סמינריון ולעזור לכם בכל שלבי המחקר במסגרת שירותי כתיבת עבודות סמינריון בתשלום. מאחר ואתם צפויים להיכנס למערכת יחסים ארוכה ומחייבת עם המון (!) מאמרים, אנו ממליצים בחום על שירותי תרגום – מאנגלית לעברית. קריאת מאמר בעברית בהכרח תהיה פשוטה יותר (אלא אם כן האנגלית שלכם ברמת native), ותאפשר לכם לחסוך המון זמן.

שירות נוסף שאנו ממליצים עליו בחום הוא עריכה והגהה לשונית. שירות זה רלוונטי בשלהי המחקר והכתיבה, לפני הגשת הסמינר למרצה. עורך מקצועי יעבור על עבודתכם ויבטיח כי היא כתובה בהתאם לסטנדרט האקדמי הנדרש, שהטיעונים מופיעים בסדר כרונולוגי, שיצרתם סנכרון הרמוני בין מקורות, ששאלת המחקר שלכם אכן נענית וכן הלאה.

סיכום

כתיבת סמינריון עיוני שונה באופן מהותי מכתיבת עבודה המבוססת על מחקר במסגרת עבודה סמינריונית אמפירית כמו בסמינריון כמותי או סמינריון איכותני, אך אין להפחית בחשיבותה. ישנן תופעות הדורשות התבוננות במבט רחב ורב ממדי, גם אם לא ניתן לכמת אותי במודלים סטטיסטיים. יתר על כן, זוהי יכולה להיות התשתית למחקרים עתידיים, מחקרים כמותיים או איכותניים.

סטודנטים מסוימים עשויים להעדיף עבודה עיונית, בעיקר כאשר אינם חזקים במודלים סטטיסטיים וכל צורת העבודה הרלוונטית למחקר כמותי או איכותני. אך מחקר עיוני עינו מתאים לכל אחד, יש צורך בהרבה ביטוי אישי. עליכם להפעיל יכולת התבוננות, כושר שיפוט וראייה ביקורתית.

מאמרים מקצועיים נוספים:

לפרטים נוספים אודות סיוע אקדמי עבור כתיבת עבודת סמינריון עיוני, התקשרו – 058-6323931

סמינריון עיוני - סיכום בכותרות

רסקיו סיוע אקדמי
רסקיו סיוע אקדמי

צוות רסקיו מתמחה בסיוע לסטודנטים בכתיבה ובהכנת עבודות במגוון תחומים, בדגש על כתיבה מקורית ואיכותית, מחירים משתלמים, ליווי אישי וצמוד והדרכה מקיפה על העבודה.

לשיתוף המאמר:
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם:

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי:

צריכים סיוע
בכתיבת עבודה?

השאירו כאן מספר טלפון ונדאג לחזור אליכם בהקדם:

Call Now Button דילוג לתוכן